Handbal feminin: România, victorie strânsă în faţa Croaţiei, în preliminariile EURO 2024

0
37

Naţionala de handbal feminin a României a învins echipa Croaţiei, cu scorul de 26-24 (13-11), miercuri, la Bistriţa, în Grupa 1 a preliminariilor Campionatului European – EHF EURO 2024.

Tricolorele au controlat jocul de la un capăt la altul, dar nu a obţinut decât o victorie strânsă, la două goluri.

România, cu multe noutăţi în lot, a început cu 3-0, apoi a avut 9-6, 10-7 şi 12-9, aceasta fiind cea mai mare diferenţă din prima repriză. Ecartul maxim a fost de cinci goluri după pauză (19-14, 20-15, 21-16, 22-17, 23-18), dar finalul a fost strâns, după ce croatele s-au apropiat la un singur gol, 24-23 (min. 55).

Lorena Ostase a marcat cele mai multe goluri pentru echipa antrenată de Florentin Pera, 9, Ştefania Stoica a reuşit 5, Sonia Seraficeanu 3, Cristina Laslo 2, Andreea Cristina Popa 2, Corina Lupei 2, Mihaela Mihai 1, Bianca Bazaliu 1, Alicia Gogîrlă 1.

Daciana Hosu a apărat 12 şuturi (38,71%), iar Bianca Curmenţ a avut 2 intervenţii (28,57%).

Pentru Croaţia, care a avut în lot multe jucătoare care au evoluat sau evoluează în România, au înscris: Kristina Prkacin (ex-Gloria Buzău) 5, Klara Birtic 5, Paula Posavec (CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud) 4, Dejana Milosavljevic (SCM Craiova) 4, Sara Senvald 2, Camila Micijevic (care va juca din vară la SCM Craiova) 1, Katarina Jezic (Dunărea Brăila) 1, Valentina Blazevic (Gloria Buzău) 1, Josipa Mamic 1.

Ivana Kapitanovic (CS Rapid Bucureşti) a încheiat cu 6 intervenţii (31,58%), iar Tea Pijevic (Gloria Buzău) a avut 3 (18,75%).

Au arbitrat slovenii Ozren Backovic şi Mirko Palackovic, iar delegat EHF a fost maghiarul Gergely Vattay.

Miercuri este programat şi meciul Bosnia-Herţegovina – Grecia.

România ocupă primul loc, cu 6 puncte, urmată de Croaţia, 4 puncte, Grecia şi Bosnia-Herţegovina, fără vreun punct.

Duminică va avea loc partida revanşă dintre Croaţia şi România, la Koprivnica.

La turneul final se califică primele două clasate în fiecare grupă, precum şi cele mai bune patru formaţii de pe locul al treilea.