Bilanț coronavirus: 12.474 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2

Până astăzi, 29 octombrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.628.501 cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 8.110 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.382.322 de pacienți au fost declarați vindecați.  

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 12.474 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 205 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba3029827010,69
2.Arad3582236110,07
3.Argeș402644509,59
4.Bacău373423005,69
5.Bihor4300056510,03
6.Bistrița-Năsăud179961095,01
7.Botoșani209921195,01
8.Brașov5898249010,28
9.Brăila200142679,49
10.Buzău205352378,15
11.Caraș-Severin167301445,89
12.Călărași161651447,92
13.Cluj792096179,77
14.Constanța6290947310,38
15.Covasna111571215,71
16.Dâmbovița323722258,89
17.Dolj418762646,95
18.Galați388715216,77
19.Giurgiu174571249,43
20.Gorj13767955,00
21.Harghita122611615,63
22.Hunedoara316654397,74
23.Ialomița174492849,74
24.Iași658235028,85
25.Ilfov6828555516,64
26.Maramureș287141313,97
27.Mehedinți144371017,78
28.Mureș343595068,27
29.Neamț282852086,31
30.Olt233682297,73
31.Prahova5675363812,07
32.Satu Mare188451133,44
33.Sălaj161231297,51
34.Sibiu368516388,81
35.Suceava356641413,80
36.Teleorman220692538,16
37.Timiș793864209,97
38.Tulcea122501157,18
39.Vaslui248021765,95
40.Vâlcea236125008,24
41.Vrancea160381645,41
42.Mun. București281519170915,25
43.Din străinătate**173210 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    22453*-1.544 
 TOTAL1.628.50112.474 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.392 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA34
2ARAD43
3ARGEŞ45
4BACĂU29
5BIHOR13
6BISTRIŢA-NĂSĂUD4
7BOTOŞANI12
8BRĂILA18
9BRAŞOV51
10BUZĂU108
11CĂLĂRAŞI5
12CARAŞ-SEVERIN22
13CLUJ25
14CONSTANŢA48
15COVASNA12
16DÂMBOVIŢA17
17DOLJ48
18GALAŢI16
19GIURGIU37
20GORJ30
21HARGHITA21
22HUNEDOARA27
23IALOMIŢA18
24IAŞI48
25ILFOV40
26MARAMUREŞ9
27MEHEDINŢI3
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI224
29MUREŞ49
30NEAMŢ32
31OLT32
32PRAHOVA21
33SĂLAJ11
34SATU MARE9
35SIBIU6
36SUCEAVA40
37TELEORMAN99
38TIMIŞ36
39TULCEA8
40VÂLCEA9
41VASLUI21
42VRANCEA12
 Total1.392

Până astăzi, 46.911 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 28.10.2021 (10:00) – 29.10.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 481 decese (237 bărbați și 244 femei), din care 1 anterior intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Bihor, Botoșani, Brașov, Brăila, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Ialomița, Iași, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 481 decese, 5 au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 ani, 22 la categoria de vârstă 40-49 ani, 41 la categoria de vârstă 50-59 ani, 104 la categoria de vârstă 60-69 ani, 168 la categoria de vârstă 70-79 ani și 141 la categoria de vârstă peste 80 ani.

418 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 43 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 20 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

A fost raportat 1 deces anterior intervalului de referință, survenite în județul Maramureș, în luna septembrie 2021. În intervalul de referință au fost raportate 480 decese.

Din totalul de 481 pacienți decedați, 441 erau nevaccinați și 40 vaccinați. Cei 40 de pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 50-59 de ani și peste 80 de ani. 27 dintre pacienții decedați vaccinați prezentau comorbidități, iar pentru 13 pacienți nu au fost raportate comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 20.092. Dintre acestea, 1.875 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 434 sunt minori, 397 fiind internați în secții și 37 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 10.270.177 de teste RT-PCR și 4.386.076 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 22.676 de teste RT-PCR (11.980 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 10.696 la cerere) și 44.003 teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 159.629 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 19.353 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 58.037 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 96 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 7.102 apeluri la numărul unic de urgență 112 și 607 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 28 octombrie, 3.539 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 684.750 lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 3 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.768 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.548 în Italia, 16.946 în Spania, 199 în Marea Britanie, 130 în Franța, 3.124 în Germania,  97 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 5 în SUA, 8 în Suedia,  145 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 4 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 8 în Bulgaria, 26 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 17 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 10 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia, 6 în Croația și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda, Polonia, Kuweit și Nigeria. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 195 de cetățeni români aflați în străinătate, 37 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran unul în Polonia, unul în Bulgaria și unul în Nigeria, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 21 octombrie 2021 – 28 octombrie 2021, au fost raportate 40.331.852 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.  

ŢARA  CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  
Regatul Unit8.773.674  (+324.509)139.533    (+949)
Franţa    7.140.294    (+51.242)117.589    (+324)
Spania5.006.675    (+17.797)  87.289    (+259)
Italia4.752.368    (+34.469)131.954    (+413)
Germania4.534.452   (+156.607)             95.485    (+857)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 28 OCTOMBRIE 2021  
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
 244.116.050  (+2.749.330) 4.955.765  (+51.802)

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.    

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 21 octombrie 2021 – 28 octombrie 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică

ARTICOLE RECOMANDATE

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ultimele știri