Bilanț coronavirus: 13.197 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2

Până astăzi, 28 octombrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.616.027 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 7.905 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.371.046 de pacienți au fost declarați vindecați.  

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 13.197 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 194 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba3002827910,68
2.Arad354614159,73
3.Argeș398144179,72
4.Bacău370423065,54
5.Bihor424355119,65
6.Bistrița-Năsăud17887805,00
7.Botoșani208731204,95
8.Brașov5849256710,03
9.Brăila197472639,18
10.Buzău202982507,90
11.Caraș-Severin165861115,83
12.Călărași160211557,88
13.Cluj785925249,59
14.Constanța6243658110,35
15.Covasna11036745,62
16.Dâmbovița321473268,71
17.Dolj416122597,05
18.Galați383503666,65
19.Giurgiu173331769,36
20.Gorj136721585,10
21.Harghita121001225,49
22.Hunedoara312262087,39
23.Ialomița171651509,90
24.Iași653215799,07
25.Ilfov6773051716,70
26.Maramureș285832113,98
27.Mehedinți143361547,81
28.Mureș338533617,92
29.Neamț280772326,26
30.Olt231392597,66
31.Prahova5611546411,92
32.Satu Mare18732883,36
33.Sălaj159941127,35
34.Sibiu362135498,28
35.Suceava355231843,90
36.Teleorman21816848,17
37.Timiș789665929,97
38.Tulcea121351187,32
39.Vaslui246262066,16
40.Vâlcea231122867,78
41.Vrancea158742175,39
42.Mun. București279810183915,67
43.Din străinătate**172218 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    23997*-291 
 TOTAL1.616.02713.197 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.337 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA19
2ARAD46
3ARGEŞ40
4BACĂU49
5BIHOR8
6BISTRIŢA-NĂSĂUD3
7BOTOŞANI10
8BRĂILA9
9BRAŞOV69
10BUZĂU48
11CĂLĂRAŞI10
12CARAŞ-SEVERIN10
13CLUJ31
14CONSTANŢA54
15COVASNA11
16DÂMBOVIŢA32
17DOLJ50
18GALAŢI19
19GIURGIU6
20GORJ24
21HARGHITA23
22HUNEDOARA55
23IALOMIŢA15
24IAŞI149
25ILFOV40
26MARAMUREŞ16
27MEHEDINŢI5
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI191
29MUREŞ28
30NEAMŢ51
31OLT22
32PRAHOVA35
33SĂLAJ5
34SATU MARE15
35SIBIU11
36SUCEAVA28
37TELEORMAN6
38TIMIŞ40
39TULCEA9
40VÂLCEA8
41VASLUI22
42VRANCEA15
 Total    1.337

Până astăzi, 46.430 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 27.10.2021 (10:00) – 28.10.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 415 decese (228 bărbați și 187 femei), din care 2 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Bihor, Botoșani, Brașov, Brăila, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Iași, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 415 decese, 3 au fost înregistrate la categoria de vârstă 20-29 ani, 2 la categoria de vârstă 30-39 ani, 14 la categoria de vârstă 40-49 ani, 39 la categoria de vârstă 50-59 ani, 106 la categoria de vârstă 60-69 ani, 145 la categoria de vârstă 70-79 ani și 106 la categoria de vârstă peste 80 ani.

370 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 32 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 13 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Au fost raportate 2 decese anterioare intervalului de referință, survenite în județul Bacău, în luna septembrie 2021. În intervalul de referință au fost raportate 413 decese.

Din totalul de 415 pacienți decedați, 365 erau nevaccinați și 50 vaccinați. Cei 50 de pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 30-39 de ani și peste 80 de ani. 46 dintre pacienții decedați vaccinați prezentau comorbidități, iar pentru 4 pacienți nu au fost raportate comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 20.249. Dintre acestea, 1.881 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 459 sunt minori, 424 fiind internați în secții și 35 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 10.247.501 teste RT-PCR și 4.342.073 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 23.994 de teste RT-PCR (13.361 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 10.633 la cerere) și 44.105 teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 149.355 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 19.314 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 56.208 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 102 persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 7.483 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 712 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 27 octombrie, 3.820 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 696.705 lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 6 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.766 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.548 în Italia, 16.946 în Spania, 199 în Marea Britanie, 130 în Franța, 3.124 în Germania,  95 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 5 în SUA, 8 în Suedia,  145 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 4 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 8 în Bulgaria, 26 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 17 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 10 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia, 6 în Croația și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda, Polonia, Kuweit și Nigeria. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 195 de cetățeni români aflați în străinătate, 37 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran unul în Polonia, unul în Bulgaria și unul în Nigeria, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 14 octombrie 2021 – 21 octombrie 2021, au fost raportate 39.409.415 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.  

ŢARA  CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  
Regatul Unit8.449.165  (+255.396)138.584    (+823)
Franţa    7.089.052    (+32.541)117.265    (+213)
Spania4.988.878    (+11.430)  87.030    (+203)
Italia4.717.899    (+17.583)131.541    (+240)
Germania4.377.845    (+64.461)             94.628    (+419)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 21 OCTOMBRIE 2021  
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
 241.366.720  (+2.906.290) 4.903.963  (+48.199)

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.    

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 14 octombrie 2021 – 21 octombrie 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică

ARTICOLE RECOMANDATE

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ultimele știri