Cifre alarmante! Crește numărul cazurilor de infectare cu coronavirus

Până astăzi, 10 august, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.085.412 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 1.048.777 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 312 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2131110,05
2.Arad2373850,06
3.Argeș2752780,04
4.Bacău26211140,09
5.Bihor2932630,04
6.Bistrița-Năsăud1195330,12
7.Botoșani1422220,03
8.Brașov4374560,04
9.Brăila1332720,05
10.Buzău1261410,03
11.Caraș-Severin1151940,05
12.Călărași1014750,20
13.Cluj5786940,20
14.Constanța43199180,20
15.Covasna856100
16.Dâmbovița22574130,08
17.Dolj2680350,08
18.Galați27737110,07
19.Giurgiu1106140,07
20.Gorj923000,02
21.Harghita830210,02
22.Hunedoara2294820,09
23.Ialomița1082840,07
24.Iași42638150,10
25.Ilfov45402220,31
26.Maramureș2048140,05
27.Mehedinți835200,03
28.Mureș2402430,04
29.Neamț1903940,05
30.Olt1465710,04
31.Prahova35601110,10
32.Satu Mare1309250,10
33.Sălaj1096100,02
34.Sibiu2655740,03
35.Suceava24327150,07
36.Teleorman1376890,06
37.Timiș54581100,15
38.Tulcea846700,06
39.Vaslui1603330,03
40.Vâlcea1647510,04
41.Vrancea1070520,02
42.Mun. București184653740,23
43.Cazuri noi nealocate pe județe    847*13 
 TOTAL1.085.412312 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 65 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA0
2ARAD0
3ARGEŞ1
4BACĂU3
5BIHOR0
6BISTRIŢA-NĂSĂUD3
7BOTOŞANI0
8BRĂILA0
9BRAŞOV1
10BUZĂU1
11CĂLĂRAŞI8
12CARAŞ-SEVERIN1
13CLUJ1
14CONSTANŢA3
15COVASNA1
16DÂMBOVIŢA1
17DOLJ3
18GALAŢI0
19GIURGIU1
20GORJ0
21HARGHITA1
22HUNEDOARA1
23IALOMIŢA0
24IAŞI3
25ILFOV6
26MARAMUREŞ1
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI16
29MUREŞ1
30NEAMŢ1
31OLT2
32PRAHOVA2
33SĂLAJ0
34SATU MARE0
35SIBIU0
36SUCEAVA1
37TELEORMAN0
38TIMIŞ0
39TULCEA0
40VÂLCEA0
41VASLUI0
42VRANCEA2
 Total65

Până astăzi, 34.323 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 09.08.2021 (10:00) – 10.08.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 4 decese (1 bărbat și 3 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitale din Argeș, Bihor și Iași.

Dintre acestea, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 50-59 ani, 1 deces la categoria 60-69 ani și 2 la categoria de vârstă peste 70-79 ani.

 Toate decese înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități.

 Nu sunt raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 664. Dintre acestea, 86 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 8.817.162 de teste RT-PCR și 1.986.923 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 14.207 teste RT-PCR (6.311 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 7.896 la cerere) și 19.993 de teste rapide antigenice.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 27 de teste RT-PCR prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 10 august a.c.

Pe teritoriul României, 1.775 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 831 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 59.674 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 79 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 470 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 1.010  la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 8 august, 390 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 104.850 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 2 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

ARTICOLE RECOMANDATE

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ultimele știri