Emmanuel Macron: „Ne pregătim pentru un conflict de durată!”

0
10

Emmanuel Macron îl contrazice flagrant pe Donald Trump și spune că războiul din Iran va fi unul de lungă durată, fără șanse să se încheie în perioada imediat următoare!

De asemenea, președintele Franței nu crede că Statele Unite pot obține schimbarea regimului din Iran cu ajutorul bombardamentelor și avertizează asupra unor riscuri reale de escaladare. 

Emmanuel Macron: „Nimic nu arată că războiul se va încheia curând!”

„Ne pregătim pentru un conflict de durată și nimic nu indică faptul că războiul se va încheia în zilele următoare. Această fază intensă ar putea dura cel puțin câteva zile, poate chiar câteva săptămâni. 

Nu cred că schimbări profunde de regim pot fi obținute doar prin bombardamente. În schimb, dacă obiectivul este neutralizarea capacităților balistice sau navale, acest lucru ar putea fi realizat în câteva săptămâni.

Pentru Franța, obiectivul este diferit: nu facem parte din această ofensivă.

 Obiectivele noastre sunt clare și ne pregătim să putem menține aceste misiuni pe termen lung. 

Există riscuri reale de escaladare, inclusiv extinderea geografică a conflictului. 

 Impactul războiului se resimte deja în prețurile la pompă și va afecta și prețul gazului în săptămânile următoare.”, a transmis Emmanuel Macronpreședintele Franței.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.