MINISTRUL EDUCAȚIEI: FONDUL DE BURSE DE ANUL VIITOR, MAI MARE DECÂT ÎN 2022-2023

0
53

Ministrul Educaţiei şi Cercetării, Daniel David, a declarat, marți, 8 iulie, că fondul de burse din anul școlar și universitar 2025-2026 va fi mai mare decât cel din anul 2022-2023, dar nu se va putea compara cu creşterile din 2023-2024 şi din anul curent.

„În anul şcolar şi anul universitar 2025-2026, fondul de burse va fi mai mare decât în 2022-2023, dar nu ne putem compara – este drept – cu creşterile din perioada 2023-2024 şi 2024-2025. În zona studenţilor, modificarea este una temporară, până ne mai stabilizăm financiar.

Modificarea prin raportare la salariul minim net şi nu la salariul minim brut este o modificare corectă, fiindcă bursele sunt neimpozitate, dar împreună cu studenţii voi încerca să cauţi soluţii pentru a compensa această scădere în aceşti trei ani şi a gândi un alt mecanism de finanţare, atunci când situaţia financiară a ţării se stabilizează”, a spus ministrul Educației într-o intervenţie pe Facebook.

Daniel David: Bursele din învăţământul preuniversitar, regândite

Ministrul Educației a mai spus că bursele de merit vor viza maximum 15% dintr-o clasă, nota minimă 9, astfel încât „meritul să fie merit”.

„Trebuie să mergi cu plăcere la şcoală şi trebuie să vezi şcoala ca o cale bună pentru succesul social iar bursele reprezintă mecanismul de excepţie pe care şi le permite un stat la un anumit nivel. (…) În acest moment, propunerile pe care le-am făcut sunt legate de faptul că meritul trebuie să fie merit”, a susţinut oficialul.

Conform ministrului, unele mecanisme pe care România le are sau le-a avut în sistemul educaţional nu sunt sănătoase. Daniel David consideră că prin măsurile ce vor fi luate nu va fi distrusă educaţia din România, ci vor fi distruse „mecanismele proaste”.

„Chiar dacă nu era această situaţie de criză, unele mecanisme pe care le avem sau pe care le-am avut nu sunt mecanisme sănătoase. Şi cu ocazia asta putem să şi însănătoşim sistemul. Am văzut că unii colegi vorbeau despre faptul că se distruge educaţia – nu se distruge educaţia, se distrug mecanismele proaste din educaţie, se distruge ideea de bursiadă, se flexibilizează ideea că norma este un scop.

Norma nu este un scop, este un mijloc, scopul este o bună educaţie pentru copii. Sigur că trebuie protejată în acest proces, dar când normele devin blocaje pentru bună educaţie, acest lucru nu este normal şi sănătos”, a explicat ministrul Daniel David.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.