Dorinel Munteanu, prezentat oficial la Hermannstadt

0
9

Dorinel Munteanu (57 de ani) a revenit în Superliga României! Tehnicianul a semnat oficial cu FC Hermannstadt și a preluat echipa, după plecarea lui Marius Măldărășanu (50 de ani).

Munteanu a foast prezentat la ardeleni, astăzi, de la ora 12:20. El va debuta duminică, 14 decembrie, contra Craiovei, acasă, de la ora 20:30.

OFICIAL Bine ai venit la FCH, Dorinel Munteanu!

Ca fotbalist, Dorinel Munteanu a jucat la CSM Reşiţa , FC Olt , Inter Sibiu , Dinamo Bucureşti , Cercle Bruges , FC Koln , Wolfsburg , Steaua București , CFR Cluj , FC Argeş , FC Vaslui și U Cluj. A cucerit Campionatul, Cupa României și Supercupa României. De asemenea, a evoluat în echipa națională a României o perioadă îndelungată, devenind cel mai selecționat fotbalist român din toate timpurile ( 134 de prezenţe/16 goluri ).

Dorinel Munteanu și-a început cariera de antrenor principal în 2005, pe banca echipei CFR Cluj, unde activa şi ca jucător, continuând apoi la FC Argeş, FC Vaslui , Steaua București , U Cluj , Oţelul Galați , Dinamo Bucureşti , Mordovia Saransk , Kuban Krasnodar , Gabala , Astra Giurgiu , Zakho FC și CSM Reşiţa .

A fost antrenor principal la Oţelul Galaţi în perioada 2009-2012 , reușind în 2011 să câștige campionatul şi Supercupa României, dar și în perioada 2021 – 2024, reușind să-i readucă pe gălățeni din Liga 3 în SuperLiga Romania și într-o finală de Cupa României Betano. Dorinel Munteanu a semnat un contract cu FCH valabil pentru un sezon și jumătate.

 se arată în comunicatul oficial al celor de la Hermannstadt

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.