CRISTIAN RIZEA: ANASTASIU ESTE UN IMPOSTOR, SĂ ÎȘI DEA DEMISIA! VICEPREMIERUL LUI BOLOJAN, ACUZAT CĂ A DAT ȘPAGĂ LA STAT CA SĂ SCAPE DE PROBLEMELE PENALE

0
55

Fostul parlamentar Cristian Rizea a lansat un nou val de atacuri la adresa lui Dragoș Anastasiu, vicepremierul milionar din Guvernul lui Bolojan. „Este un impostor și ar trebui să-și dea demisia”, a declarat, miercuri seara, Rizea, într-o intervenție telefonică în emisiunea „100%” de la Realitatea PLUS, moderată de Laurențiu Botin.

„Părerea mea că e un impostor în această funcție în care se află de vicepremier. Cred că foarte corect spunea unul din invitații tăi – ar trebui mâine să își dea demisia pentru că sunt documente. Angela Georgeta Burlacu stă în pușcărie la ora asta la Târgșor din cauza denunțului făcut de Dragoș Anastasiu, care astfel a scăpat de dosarul penal care i se făcuse.

E simplu. E totul pe documente. Va dați seama că și el nu întâmplător unde e, în această funcție”, a declarat Cristian Rizea, miercuri seară, într-o intervenție telefonică la Realitatea PLUS.

Mai mult, fostul parlamentar spune că actualul consilier al lui Bolojan ar fi plătit câteva milioane de lei la stat „și atunci a scăpat”.

„La orizont se vedea o condamnare destul de mare pentru că era vorba de o formă continuată de a da șpagă. Deci nu era o chestiune s-a întâmplat odată și gata. E o chestiune care e privită într-un alt mod de instanțele de judecată decât unul care da o șpagă odată și gata. Una e da dai odată, alta e să dai 10 ani, în cunoștință de cauză. Nu puteai să spui: <<Domne, am greșit>>. Nu puteai să îți asumi ca o greșeală trecătoare, știi, așa. Ai facut-o premeditat, ai făcut-o în cunoștință de cauză”, a mai spus Rizea. 

Dragoș Anastasiu este acuzat că i-ar fi dat șpagă unui inspector ANAF pentru a ascunde neregulile uneia dintre firmele sale.

Anastasiu ar fi scăpat, astfel, de problemele penale pentru că ar fi denunțat-o chiar pe femeia căreia procurorii spun că i-ar fi dat șpagă. Jurnaliștii Realitatea Plus i-au cerut un punct de vedere lui Dragoș Anastasiu, dar nu au primit un răspuns până la publicarea acestui material. 

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.