NICUȘOR DAN, DECLARAȚII ȘOCANTE ÎN GERMANIA: „SERVICIILE NU S-AU IMPLICAT SUFICIENT ÎN ANULAREA ALEGERILOR PREZIDENȚIALE DIN 2024”

0
60

Președintele României, Nicușor Dan, aflat în vizită oficială în Germania, a făcut declarații controversate despre implicarea serviciilor de informații în anularea alegerilor prezidențiale din 2024. Într-un interviu acordat cotidianului german Frankfurter Allgemeine Zeitung, liderul de la Cotroceni a spus răspicat: „Nu s-au implicat suficient!”.

Întrebat despre controlul politic asupra SRI și SIE, șeful statului a precizat că intenționează să propună la conducerea celor două servicii persoane din afara sferei politice și din afara sistemului de securitate. „Conform Constituției României, președintele propune conducătorii serviciilor de informații interne și externe. Intenționez să nominalizez două persoane care nu provin nici din serviciile de informații, nici din politică”, a afirmat Nicușor Dan.

Tema implicării serviciilor secrete în anularea scrutinului prezidențial din 2024 rămâne o rană deschisă în politica românească, iar afirmațiile președintelui riscă să inflameze și mai mult scena publică. Declarația sa vine într-un context în care presa internațională continuă să ceară lămuriri despre circumstanțele în care alegerile au fost anulate, iar încrederea în instituțiile democratice ale României este sub presiune.

Vizita lui Nicușor Dan în Germania are loc la invitația președintelui Frank-Walter Steinmeier. Din delegația oficială fac parte vicepremierul Dragoș Anastasiu, ministrul de Externe, Teodora Țoiu, ministrul Apărării, Radu Moșteanu, și președintele USR, Dominic Fritz.

Sursa: Newsinn

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.