MIHAIL NEAMȚU: CEI CARE IAU DECIZII AZI TREBUIE TRATAȚI CU CODUL PENAL

0
26

Deputatul AUR Mihail Neamțu lansează un atac virulent la adresa actualei guvernări, acuzând decidenții politici de abuzuri care ar trebui sancționate penal. Invitat la Realitatea PLUS, Neamțu a afirmat că „cei care iau decizii azi trebuie tratați cu Codul Penal”, sugerând că măsurile nepopulare adoptate de Guvernul Bolojan nu doar afectează grav interesele românilor, ci ar încălca și legea.

Inspirat de afirmația lui Călin Georgescu, candidatul respins de sistem, că actualii guvernați se află „la limita penală a incompetenței”, Mihail Neamțu a explicat că „limita penală a incompetenței înseamnă că cei care iau decizii azi trebuie tratați pur și simplu cu Codul Penal. Și Petre Țuțea a spus că atunci când lucrezi cu socialiști ai nevoie de Codul Penal”.

Parlamentarul AUR a deplâns și ușurința cu care politicienii români se lasă pradă intereselor meschine și își trădează menirea pentru care au primit voturile oamenilor.

„Politicianul român are această dilemă – să-mi slujesc neamul sau neamurile? Și, de regulă, neamurile sunt cele care primează. Așa câștigă ei pe termen scurt, dar pe termen lung pierd românii. De ce am invocat Codul Penal? Pentru că furtul trebuie pedepsit și excesul aceasta de taxare la adresa proprietății private, la adresa capitalului românesc, la adresa micului producător sau fermier – toate aceste forme de taxare sunt FURT. Iar eu spun asta pentru că statul intervine brutal, folosește coerciția, vine cu ANAF, cu Poliția peste tine dacă nu plătești taxele. Noi, cei din mediul privat, nu consimțim să ni se ia mai mult, dar statul totuși ne ia”, a afirmat Neamțu.

Declarația vine în contextul unor controverse legate de politicile fiscale și sociale adoptate de Guvernul Bolojan, pe fondul unui deficit bugetar în creștere și al nemulțumirii publice față de măsurile de austeritate.

Neamțu a mai subliniat că „nu e suficient să criticăm în Parlament. Trebuie să cerem răspundere penală acolo unde deciziile politice devin acte de agresiune împotriva cetățenilor.”

Sursa: Realitatea din AUR

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.