BACALAUREAT 2025. PROBA DE COMPETENȚE LIGVISTICE

0
78

Luni, 3 februarie, începe evaluarea competențelor lingvistice într-o limbă de circulație internațională, proba C din cadrul examenului național de Bacalaureat. Candidații vor susține această probă până miercuri, 5 februarie, conform calendarului stabilit de Ministerul Educației.

Pentru elevii care beneficiază de burse de studiu în străinătate și nu pot participa la probele inițiale, o sesiune specială este programată între 30 mai și 4 iunie.

Înscrierea la probele scrise ale primei sesiuni de Bacalaureat va avea loc între 2 și 6 iunie, iar cursurile claselor terminale de liceu se vor încheia pe 6 iunie.

Prima probă scrisă, cea la Limba și literatura română, se va desfășura pe 10 iunie, urmată pe 11 iunie de proba obligatorie a profilului. Pe 13 iunie, elevii vor susține proba la alegere a profilului și specializării, iar pe 16 iunie, cei din partea minorităților naționale vor susține examenul la Limba și literatura maternă.

Rezultatele la probele scrise vor fi afișate pe 20 iunie, iar contestațiile vor putea fi depuse în aceeași zi și în perioada 23-24 iunie. Rezultatele finale vor fi publicate pe 30 iunie.

Sursa: Newsinn

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.